اشتراک گذاری

بررسی 4 تا از رایج‌ترین دلایل روشن نشدن آی مک

چرا آی مک روشن نمی‌شود؟ اگر شما هم با مشکل روشن نشدن آی مک مواجه شده‌اید، لازم است بدانید که بروز چنین مشکلی هم می‌تواند به دلیل ساده و پیش پا افتاده‌ای مانند قطعی کابل برق سیستم باشد و هم می‌‌تواند به دلایل جدی‌تری مانند خرابی مادربرد و برد پاور سیستم. گاهی‌ اوقات هم مشکل از خود سیستم نیست به گونه‌ای که خود سیستم روشن می‌شود اما صفحه‌نمایش آن سیاه است؛

که این حالت نشان‌دهنده بروز مشکل در کارت گرافیک یا نمایشگر سیستم است. بروز چنین مشکلی را می‌توان از شنیده شدن صدای فن سیستم و همچنین روشن شدن چراغ‌های روی کیبورد فهمید که نشان می‌دهد، مشکل از خود سیستم نیست و روشن می‌شود. اگر دوست دارید بیشتر با عواملی که مانع روشن شدن آی مک می‌شوند آشنا شوید، ادامه این مطلب را از دست ندهید.

روشن نشدن آی مک

دلایل روشن نشدن آی مک

قطعی کابل برق آی مک

گاهی‌اوقات امکان دارد مشکل روشن نشدن آی مک به دلایل خیلی جزئی، مانند خرابی کابل برق این سیستم باشد؛ با این وجود اگر آی مک شما هم روشن نمی‌شود، بهتر است قبل از اینکه خیلی نگران شوید و دست و پایتان را گم کنید، از سالم بودن کابل برق آن اطمینان حاصل کنید اما چگونه؟ به این شکل که یک کابل برق کاملا سالم و نو را جایگزین کابل برق آی مک کنید و مجددا این سیستم را روشن کنید. اگر سیستم شما روشن شد، یعنی اینکه کابل برق آن از داخل دچار قطعی شده بوده است اما اگر باز هم آی مک شما روشن نشد یعنی اینکه مشکل خیلی از این حرفا جدی‌تر است!

بروز مشکل در کارت گرافیک آی مک یا مانیتور آن

گاهی‌اوقات هم مشکل روشن نشدن آی مک از خود این سیستم نیست بلکه یا از کارت گرافیک آن است یا از صفحه نمایش آن؛ به گونه‌ای که خود سیستم روشن می‌شود اما به این دلیل که کارت گرافیک آن دچار نقص شده است یا اینکه صفحه نمایش آن معیوب شده است، سیستم نمی‌تواند هیچ تصویری را به نمایش بگذارد و مانیتور آن کاملا سیاه می‌شود؛ به همین دلیل کاربر به اشتباه فکر می‌کند که سیستمش روشن نمی‌شود، درصورتی که سیستم روشن می‌شود اما به دلیل خرابی کارت گرافیک یا مانیتور آن، صفحه نمایش سیاه است. اگر چنین مشکلی برای سیستم شما به وجود آمده باشد، می‌توانید صدای فن سیستم را به راحتی بشنوید یا اینکه چراغ‌های Num Lock و Caps Lock را بر روی کیبورد ببینید که روشن شده‌اند و نشان می‌دهد خود سیستم هیچ مشکلی ندارد و روشن است.

بنابراین اگر کابل برق آی مک خود را تعویض کردید اما همچنان مشکل روشن نشدن آن پابرجا بود، ببینید که می‌توانید صدای فن سیستم را بشنوید یا اینکه چراغ‌های Num Lock و Caps Lock بر روی کیبورد روشن شده‌اند؟ اگر هر یک از این دو حالت را مشاهده کردید، یعنی اینکه سیستم شما روشن است و یا مشکل از کارت گرافیک آن است یا از مانیتور آن؛ در این صورت بهتر است آی مک خود را جهت عیب‌یابی کارت گرافیک، مانیتور، کابل فلت و … به نمایندگی تعمیرات آی مک بسپارید.

خراب شدن برد پاور آی مک

اگر مشکل روشن نشدن آی مک شما از کابل برق آن نیست و هیچ صدای فنی از آن شنیده نمی‌شود و هیچ یک از چراغ‌های روی کیبورد روشن نمی‌شوند، احتمال دارد که مشکل از برد پاور یا همان منبع تغذیه سیستم باشد. همانطور که از نام منبع تغذیه پیداست، نقش آن تامین جریان برق مورد نیاز سیستم است. به گونه‌ای که برق شهری که از نوع متناوب است را دریافت می‌کند و از آن‌جایی که اجزا و قطعات آی مک برای کار کردن به جریان برق مستقیم نیاز دارند، جریان برق متناوب شهری را به جریان برق مستقیم تبدیل می‌کند. سپس این جریان را به مین برد سیستم انتقال می‌دهد تا مین برد آن را به تمامی قطعات و اجزا سیستم منتقل کند.

با این وجود بدیهی است که اگر برد پاور سیستم دچار مشکل شود، جریان برق مورد نیاز آن تامین نشده و روشن نمی‌شود. مهم‌ترین دلیلی که موجب خراب شدن برد پاور سیستم می‌شود، نوسان برق است. همانطور که اشاره کردیم منبع تغذیه، جریان برق شهری را دریافت کرده و آن را به جریان برق مورد نیاز سیستم تبدیل می‌کند و از آن‌جایی که دائم با جریان برق سروکار دارد، بدیهی است که نوسان برق موجب آسیب‌دیدگی آن شود؛ البته می‌توان با اتصال کابل برق آی مک به محافظ برق از بروز چنین مشکلی جلوگیری کرد.

خرابی مین برد آی مک

همانطور که اشاره کردیم منبع تغذیه پس از اینکه جریان برق شهری را دریافت کرده و آن را به جریان برق مستقیم تبدیل می‌کند، جریان برق مستقیم را به مین برد انتقال می‌دهد تا مین برد این جریان را به تمامی قطعات آی مک منتقل کند؛ با این وجود اگر جریان برق نوسان داشته باشد نه تنها منبع تغذیه بلکه مین برد سیستم نیز آسیب می‌بیند. بنابراین یکی دیگر از دلایل روشن نشدن آی مک، خرابی مین برد آن است. البته تنها نوسان برق نیست که به مین برد سیستم آسیب می‌زند بلکه عوامل دیگری مانند: وارد شدن ضربه شدید به آی مک، نفوذ رطوبت به آن و همچنین اتصال کابل‌های غیراستاندارد به سیستم موجب آسیب‌دیدگی مین برد می‌شوند.

Rate this post
اشتراک گذاری